Adres:

83-400 Kościerzyna, ul. 31 Stycznia 11

Gabinet
Stomatologiczny

Poniedziałek
9:00 - 14:00
Wtorek
12:00 - 19:00
Czwartek
12:00 - 19:00
Piątek
12:00 - 16:30

Pracownia
Protetyczna

Pon. - Pt.
9:00 - 16:00
 

W szczególnych wypadkach możliwe są wizyty w innych godzinach.

Ortodoncja
 

Ortodoncja to zajmująca się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Terapia, prowadzona przez ortodontę (lekarz specjalista w tej dziedzinie), wpływa nie tylko na właściwe stosunki między zębowe, lecz także na proporcje dolnego i środkowego odcinka twarzy.

W naszym gabinecie zajmujemy się leczeniem przy pomocy aparatów stałych jak również leczeniem wad aparatami ruchomymi(szczególnie u dzieci).

Aparat ruchomy – zalecany jest dla dzieci szczególnie w okresie skoku wzrostowego, w czasie wymiany zębów mlecznych na stałe oraz jako wstępne leczenie przed leczeniem aparatami stałymi. Aparat ruchomy wykonany jest indywidualnie dla każdego pacjenta, a jego typ dobierany jest do rodzaju wady.

Aparaty stałe – zalecane są wszystkim pacjentom z uzębieniem stałym zarówno dzieciom jak i dorosłym. Aparat stały składa się z pierścieni oraz zamków ortodontycznych cementowanych na zębach, drutów ortodontycznych oraz elementów dodatkowych takich jak m.in. ligatury gumowe, metalowe, sprężynki, rurki ochronne, łańcuszki elastyczne i inne. Dostępne są także aparaty kosmetyczne (z białej porcelany albo syntetycznego szafiru).

Aparaty stałe samoligaturujące – Metalowy łuk jest mocowany do zamków bezpośrednio przy pomocy klapki, znajdującej się w zamku. Brak konieczności wymiany gumek sprawia, że wizyty u ortodonty mogą odbywać się rzadziej, a samo leczenie trwa krócej, co jest szczególnie istotne dla pacjentów, którzy mieszkają daleko od gabinetu, w którym prowadzone jest leczenie. W przypadku uszkodzenia mechanizmu mocującego łuk roboczy do zamka, możliwa jest wymiana uszkodzonego zamka lub przymocowania łuku przy pomocy klasycznej ligatury.

W klasycznym aparacie ortodontycznym gumki powodują dosyć silne tarcie podczas przemieszczania się łuku przez zamki. Aparat samoligaturujący pozwala na zlikwidowanie dodatkowego tarcia, ruch łuku roboczego jest łatwiejszy, a co za tym idzie praca aparatu jest bardziej wydajna. Zmniejszenie tarcia pozwala na osiągnięcie mniejszej bolesności podczas leczenia.

 
Leczenie ortodontyczne - krok po kroku:
  • Konsultacja ortodontyczna
    Lekarz ortodonta przez rozpoczęciem leczenia zapoznaje się z pacjentem, przeprowadza wywiad by znaleźć przyczynę problemu i poznać ewentualne szkodliwe nawyki pacjenta, które będzie trzeba wyeliminować.Niezbędnym elementem wizyty jest również badanie jamy ustnej, jak i oglądanie twarzy pacjenta z przodu i z profilu w celu określenia rodzaju zaburzenia oraz stopnia zaawansowania.

    Kolejnym podstawowym elementem wizyty jest pobranie wycisków szczęki i żuchwy, na podstawie których zostaną wykonane modele gipsowe odzwierciedlające sytuację panującą w jamie ustnej. Umożliwią one zaplanowanie odpowiedniego schematu leczenia.

    Pierwszą wizytę u ortodonty należy traktować jako konsultację, gdyż lekarz informuje pacjenta/rodziców o charakterze wady oraz najczęstszym sposobie leczenie takiego zaburzenia. Są te jednak informacje wstępne, gdyż dokładny plan leczenia ortodonta może przedstawić dopiero po analizie modeli diagnostycznych (wykonanych na podstawie pobranego wycisku) oraz zdjęć rentgenowskich, jak pantomogram i zdjęcie celadometryczne (których wykonanie zleci).

    Dopiero zestawiając wszystkie informacje uzyskane na wizycie oraz wyniki analizy modeli i zdjęć ortodonta może ustalić metodę leczenia oraz zaplanować najlepszy moment na jego rozpoczęcie.

  • Zaplanowanie leczenia
    Wizyta ta polega na omówieniu z pacjentem zaproponowanej metody leczenia, przedstawieniu wszystkich wskazań jakie pacjent będzie musiał przestrzegać, aby leczenie miało sens.

    Dodatkowo lekarz przedstawia zarys kosztów jakie pacjent będzie musiał ponieść. W przypadku aparatów stałych jest to istotny element, gdyż koszty nie są niestety małe. Pacjent na tej wizycie ma również możliwość wyboru rodzaju aparatu stałego (metalowy - najczęściej stosowany, porcelanowy - czyli tzw kosmetyczny, bądź lingwalny - zakładany na powierzchnię zębów od strony języka).

  • Założenie aparatu
    Zakładanie aparatu stałego polega na naklejeniu na zęby małych zamków, a następnie połączaniu ich linką/drucikiem.

    Jeżeli metodą leczenie będzie aparat ruchomy ortodonta oddaje pacjentowi przygotowany przez technika aparat i instruuje rodziców dziecka jak należy go użytkować, ile razy dziennie należy go nosić.

  • Wizyty kontrolne
    Należy sobie uświadomić, że założony aparat ortodontyczny nie jest już końcem leczenia i tylko czekaniem na efekty, a wręcz przeciwnie to jest dopiero początek. Teraz konieczne są regularne wizyty kontrolne u ortodonty, który obserwując zmiany w jamie ustnej - postępy leczenia - odpowiednio aktywuje aparat (zarówno stały, jak i ruchomy).

    Aparat nie jest w stanie sam wyleczyć wady - niezbędna jest kontrola ze strony specjalisty, gdyż tylko on jest w stanie odpowiednio poprowadzić leczenie.

    Pacjent z założonym aparatem pozostając przez długi okres czasu bez kontroli ortodonty może narazić się na znaczne przedłużenie leczenia, a co za tym idzie na większe koszty.

    Wizyty kontrolne przy aparatach stałych wskazane są co 4-6 tyg., natomiast w przypadku apartów ruchomych co 2-3 miesiące.

  • Leczenie retencyjne/stabilizacyjne
    Następuje po okresie koniecznym do wyleczenia wady zgryzu.

    Zdejmowany jest aparat stały, który był odpowiedzialny za aktywną fazę leczenia, a zakładany jest aparat retencyjny, który od tej pory odpowiadać będzie za utrzymanie wyników leczenia.